گوهرشناسی

دوره های آموزش گوهرشناسی از مبتدی تا پیشرفته ویژه بازار کار

آموزش گوهر شناسی

آموزش گوهر شناسی

دوره های آموزش گوهرشناسی از مبتدی تا پیشرفته ویژه بازار کار

هستی ، سرشار از شگفتی ها و پنهان هاست که برای درک و فهم هر نقطه اش، نیاز به نگاهی جست­وجوگر و ژرف­نگر است. هرآنچه در عالم وجود، بود آن به چشم می خورد، دارای حکایت و خصیصه ای است که رازی در خود محصور دارد. یکی از این مخلوقات آفرینش که شگفتی های فراوانی در خود دارد و منشائی برای پراکندن انرژی است، همین سنگ هایی ست که در هر مکان یا فضایی به چشم می نشینند. سنگ ها در انواع مختلفی در عالم وجود دارند که هر کدام، دارای ویژگی منحصری هستند. در این مجال، تصویرگران پویااندیش، اندکی از این ویژگی ها را برایتان شرح خواهد داد . با مبحث گوهرشناسی همراه شوید!

سنگ چیست ؟

از دیدگاه علم سنگ شناسی، به موادی که به صورت مذاب درون زمین قرار دارند و در روند مراحلی خاص و طبیعی، بلورین می شوند و لایۀ بیرونی پوستۀ زمین را پدید می آورند، سنگ می گویند. سنگ ها می توانند از یک یا چند نوع کانی شکل یافته باشند. کانی ها در طبیعت، فراوان یافت می شوند که منبع آن ها می تواند متفاوت باشد؛ برای مثال، منشا تشکیل شان می تواند مواد مذاب درون زمین یا آب های داغ یا گازها باشد؛ اما نکتۀ قابل ذکر اینکه این فراوانی، در تمام سطح زمین یکسان پراکنده نیست و در برخی از قسمت ها و سرزمین ها، ممکن است بیشتر یافت شود، یا اصلا وجود نداشته باشد؛ به همین علت سنگ ها از منظر ارزشمندی و بها، با یکدیگر متفاوت اند ! البته، این فقط یکی از دلایل ارزشمند شدن و برتری یافتن سنگ ها بر یکدیگر است !

سنگ ها، مصارف بسیاری دارند و در صنایع بسیاری مورد بهره برداری قرار می گیرند، از صنعت تجارت لوکس و اشرافی، مانند جواهرات و تزیینی گرفته تا شهرسازی ، پزشکی و … .یکی دیگر از کاربردهای سنگ ها که امروزه مورد توجه بسیاری از سنگ شناسان قرار گرفته، فارق از زیبایی و صنعتی بودنشان، جنبۀ درمانی آن ها است؛ به عبارتی، سنگ شناسان بر این اعتقادند که سنگ ها، دارای نیروی جادویی درمانی نیز هستند و می توانند بر تمام زوایای جسمی و روحی انسان تاثیر بگذارند!

پیدایش سنگ ها

از نخستین روز پیدایش جهان، سنگ ها نیز قدم به جهان هستی گذاشته اند و همواره این جریان مستمر را همراهی می کنند؛ اما انسان، با توجه به توانمندی هایش، در طی زمان توانسته به کشف این نعمت گرانقدر دست یابد. سنگ ها در خلال زمان مورد توجه قرار گرفته اند و بر اساس فرهنگ ها و باورهای ملت ها ارزش یافته اند . هرچند خواص و انرژی ذاتی و اصالت سنگ ها خصیصه ای پایدار و تغییرناپذیر است؛ اما نوع نگاه بشر هم در این ارزش پذیری بی تاثیر نبوده است!

سنگ ها در سه نوع رسوبی، دگرگونی و آذرین در طبیعت یافت می شوند و بسته به همین منشاء پیدایش، بهای خود را به دست می آورند. گفته می شود که توجه به سنگ ها و ارزش آنها، اولین بار به وسیلۀ یک فرد بریتانیایی و در سال 1897 صورت گرفته است.

شناخت سنگ ها

برای شناخت سنگ ها، نیاز است که علم آن را کسب کنیم. علم سنگ ها، توانایی ارزش گذاری و دانش کاربرد آن ها را به ما می آموزد. ارزشمندی سنگ ها، بسته به مشخصات، ترکیبات ، نقش و کاربرد سنگ ها متغیر است و از روی این مولفه ها بهای آن ها تعیین می شود!

دلیل اهمیت یافتن گوهرشناسی

اینکه چرا گوهر شناسی در قرن اخیر مورد توجه قرار گرفته و مطالعات بسیاری روی آن ها صورت می گیرد، علل متفاوتی دارد. یکی از دلایل عمده در این خصوص ، یافتن ذخایر طبیعی کشف نشده است. از دیگر دلایل مهم، مسائل ژئوفیزیکی است؛ همچنین از این مواد طبیعی می توان استفاده های بسیار ارزشمند دیگری در صنایع تزیینی، عمرانی، پزشکی و … کرد. یکی از رشته هایی که در سال های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته، چاکراتراپی و انرژی درمانی است.

امروزه، یکی از شاخه هایی که از علم زمین شناسی بسیار مورد توجه قرار گرفته، رشتۀ گوهرشناسی است. در این رشته، به شناخت گوهر ها، طبقه بندی و ارزشمندی  آن ها پرداخته می شود. از منظر گوهر شناسی، سنگ ها به قیمتی، نیمه قیمتی ، طبیعی و مصنوعی، تقسیم می شوند.

فاکتورهای ارزش گذاری بر روی سنگ ها و گوهرها

سنگ ها اصولا بر اساس ساختار کریستالی، ضریب شکست، وزن مخصوص و دیگر عناصر و مولفه ها، ارزش گذاری می شوند.

گوهرهای قیمتی

گوهرهای قیمتی در دسته بندی سنگ های نایاب، کریستالی، مقاوم و پرجلوه قرار می گیرند. این گوهر ها در میان هزاران گوهری که در طبیعت وجود دارد، کمیاب تر و خیره کننده ترند. الماس، یاقوت، زمرد، گراندیریت، پینیت و طلا، در این دسته قرار می گیرند.

گوهرهای نیمه قیمتی

قسمت اعظم گوهرهای نیمه قیمتی را کوارتز (دومین مادۀ کانی فراوان زمین) تشکیل می دهد. عقیق، کهربا، آمیتیست، آکوامارین، دلربا ( آونتورین)، یمانی، کریزوکولا، سیترین، گارنت (حجر سیلان)، هماتیت، یشم، جاسپر، کهربای سیاه، کونزایت، لاجورد، مالاکیت، قمر، ابسیدین، زبرجد، رودونیت، سنگ خورشیدی، چشم ببر، تانزانیت، توپاز، فیروزه و  تورمالین، در دستۀ گوهر های نیمه قیمتی قرار می گیرند.

نکته ای که در خصوص گوهر های قیمتی و نیمه قیمتی باید مد نظر داشته باشید این است که هرچند این دو از لحاظ قیمت و ظاهر با هم تفاوت هایی دارند ؛ به طور الزام،  گوهر های نیمه قیمتی، کم کارایی تر نیستند و چه بسا در مبحث انرژی درمانی، نقش بسیار تاثیرگذارتری را نسبت به گوهر های قیمتی ایفا کنند.

گوهر های مصنوعی

نوع دیگری از سنگ ها که امروزه در دسترس اند، سنگ مصنوعی نام دارد که از ترکیب سنگ های طبیعی با برخی مواد شیمایی به دست می آید. این سنگ ها از لحاظ ظاهر، کاملا شبیه به اصل خود هستند؛ اما از لحاظ وزن و قیمت، بسیار پایین ترند. سنگ های مصنوعی نیز مصارف بسیاری دارند و در جاهای زیادی از آن ها استفاده می شود. یکی از دلایلی که جوامع به ساخت سنگ های مصنوعی روی آوردند، جلوگیری از استخراج بی تفکر و غیرمعقول سنگ طبیعی و حفظ آن ها بود.

از سنگ های مصنوعی در صنعت جواهرسازی بسیار استفاده می شود تا هم هزینۀ کمتری بابتشان پرداخت شود و هم جلوۀ مورد نظر را به طلای یا نقرۀ مربوطه ببخشد.  البته گفتنی است که برای تشخیص این گوهر ها از اصل آن، نکاتی وجود دارد؛ همچنین از این سنگ ها در صنایع ساختمانی ، عمرانی، ارتباطی، تکنولوژی، لیزرهای پزشکی و … نیز استفاده می شود.

چگونگی ارزش گذاری بر گوهر های قیمتی و  نیمه قیمتی

هر گوهری، با توجه به جلوه، اندازه، فراوانی آن در طبیعت و محبوبیتش در جوامع و حتی صنعت مد، قیمت گذاری می شود. ناگفته نماند که نوع تراش این گوهر ها نیز می تواند تاثیر زیادی در میزان ارزشمندی آن ها داشته باشد و چه بسا قیمتی گزاف تر نسبت به گوهر های هم طراز خود بگیرند.

واحد اندازه گیری گوهر ها

گوهر ها با توجه به نوع و خصوصیاتشان، با واحدهایی نظیر قیراط، اونس، مثقال، گِرِین و گرم، اندازه گیری می شوند.

خواص درمانی گوهر ها

از سال ها پیش ، مکتب ها و فرهنگ های متفاوتی به تاثیر درمانی سنگ ها معتقد بوده اند و از آن ها برای پاکسازی روح و جسم خود بهره می برده اند . اعتقاد به کاربرد درمانی گوهر ها در باور شرقی ها و شرق دور وجود داشته و آنها هر گوهری را برای چیزی مناسب می  دانسته اند ؛ هرچند برخی از سنگ شناسان و پژوهشگران این امر را تلقین به شمار می آورند و به نقش درمانگر گوهرها معتقد نیستند؛ اما بزرگان بسیاری نیز بوده و هستند که نظری کاملا مخالف دارند و معتقدند که نوعی انرژی در گوهر ها و طبیعت وجود دارد که نارسایی های جسمی و روحی را پالایش می کند و به ایجاد احساس امنیت، قدرت و احساسات مثبت دیگر، کمک شایان توجهی می کند.

دیگر نقش های رشته گوهرشناسی

گوهرشناسی علاوه بر نقش جلابخشی به تزیینات، پیشرفت صنایع، تولیدات و موارد درمانی، می تواند در ارتقاء صنایع دیگر نیز کاملا کاربردی و تاثیرگذار باشد؛ برای مثال، اگر از این علم به صورت درست بهره گرفته شود و بتوان از آن در معماری شهری نیز بهرۀ کافی  برد، می توان با  زیباسازی چهرۀ شهر توسط انوع سنگ ها، جلوه ای دیدنی و جذاب به محیط بخشید و از این طریق، در بهبود روحیۀ عمومی، گامی مفید برداشت و حتی از این گذر، به صنعت جذب توریست نیز کمک کرد ؛ چراکه یکی از مهم ترین دلایل هر  گردشگر برای سفر، دیدن کردن از مکان های تاریخی و معماری های متمایز است.